Galeria Zalubowski

Galeria Zalubowski

Zamknij menu

Krzysztof Świętek – „Zespół Napięcia PRE HBLTCJ”

Zapraszamy na wernisaż wystawy Krzysztofa Świętka, który odbędzie się 21 kwietnia o godzinie 19:00 w Galerii Zalubowski na ul. Kącik 9 w Krakowie.

wystawa będzie otwarta w dniach:
20 kwietnia, godzina 17:00 – 20:00
22 kwietnia, godzina 11:00 – 20:00

W związku z tytułem wystawy chciałoby się napisać: kilkanaście miesięcy złości, poirytowania, niepokoju, napięcia, nadwrażliwości, zmiennych nastrojów, niskiej samooceny. Pozwalam sobie zaadaptować określenie stanu, którego skutków doświadczam na własnej skórze jedynie w sposób pośredni. Owe napięcie związane jest z subiektywnymi i obiektywnymi dolegliwościami natury twórczej. Poirytowanie aspektami technologicznymi, koncepcyjny niepokój, napięcie związane z mijającym czasem, nadwrażliwość w kwestii oceny, zmienność nastrojów w zależności od efektu, zaniżona samoocena powodowana ambicjami. Jednak to tylko analogia skojarzeniowa. Przychodzi czas kolejnej zmiany, związanej ze wspinaniem się po drabinie kariery naukowej. Szczeble prowadzą do decyzji o otwarciu przewodu habilitacyjnego. Drodze tej towarzyszą wątpliwości, niepokoje, nadzieje, stany euforyczne, plany twórcze, bóle egzystencjalne. Wszystko to tworzy nowy zespół napięć. Ale to nie tylko udręka i cierpienie. To przede wszystkim radość tworzenia, przyjemność obcowania z owocami własnej pracy, twórcze zatracanie się w tym, czemu się człowiek poświęca. To taki ból, który się lubi. To cierpienie, które zamiast łez maluje uśmiech na twarzy, to zmęczenie, które zamiast odbierać moc, częstokroć dodaje sił. Wystawa obejmuje prace wykonane na przestrzeni ostatniego roku. Prace te łączy koncepcja interdyscyplinarna w rozumieniu „oldskulowym”- przede wszystkim litografia, a także malarstwo i obiekty rzeźbiarskie.

Krzysztof Świętek (ur. 1969) grafik. 1990 – 95 studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w Pracowni Litografii, promotor prof. R. Żygulski. Od 1996 asystent, od 2005 wykładowca, od 2011 adiunkt w Pracowni Litografii ASP w Krakowie. W 2010 uzyskał stopień doktora. Swoje prace realizuje głównie w technice litografii. W swojej twórczości o charakterze figuratywnym podejmuje tematy inspirowane sztuką tatuażu, psami tzw. bojowymi, kulturą customingu oraz sportami walki. Uprawia także malarstwo i rzeźbę. Zajmuje się projektowaniem we własnej firmie odzieżowej TDP (m. in. PSIAKREW, FUEL SUCKER CLUB). Od 2015 bierze udział w projekcie autorskim wraz z F16 ROB TATTOO Robert Łypik, polegającym na pokryciu tatuażem własnego ciała wg. własnego projektu w +- 70 %.  Brał udział w ponad 50 wystawach zbiorowych i 5 wystawach indywidualnych. Otrzymał ponad 11 nagród i wyróżnień w konkursach graficznych.

Wydarzenie odbywa się w ramach Cracow Gallery Weekend 2018: Zmiana

KONTAKT

Galeria
ul. Berka Joselewicza 21/2,
Kraków 31-031

telefon: 502 027 408
mail: kontakt@zalubowski.pl

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Rafał Zalubowski
Malarstwo Piotra Marca to jedno z bardziej interesujących wystąpień młodej sztuki ostatnich lat. Pomysłowe i eksperymentalne formalnie, doskonałe warsztatowo, frapujące emocjonalnie, łączy dosadną ekspresję z niezwykle subtelną i dojrzałą poetyką.
Katarzyna Wincenciak
Na wystawie „Małpy pochodzą od...” zaprezentowany został cykl rysunków i obrazów stworzonych przez Rafała Zalubowskiego. Autorski wybór prac eksplorował tematykę zwierząt najbliżej spokrewnionych z rasą ludzką. Wystawa była podróżą pokazującą skomplikowanie ich natury i odnajdywanie w nich psychologicznych, ludzkich cech. Rafał Zalubowski w swoich ostatnich pracach sięgnął po nerwową, ekspresyjną kreskę i plamę barwą, których nagromadzenie sprawia, że figuralne obrazy, przechodzą powoli w abstrakcję, a pierwotny wizerunek zaciera się w gąszczu linii i kształtów.
Katarzyna Wincenciak
Obrazy przestawiające ludzi brzydkich, pozbawionych cech indywidualnych, na rzecz silnie wrażeniowego malarstwa, próbującego ująć daną pozę, temat uniwersalnie. Malowane nerwowo, niecierpliwie, trochę pospiesznie, tak, aby zdążyć uchwycić odpowiedni moment. Prace rysunkowe równie ekspresyjnie tworzone, zdradzają również zamiłowanie do fakturowości, składania obrazu, jak puzzli, z rożnych wizualnie rytmów, duktów. Tu jeszcze wyraźniej widać niespokojną, choć pewną rękę artysty.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę