Galeria Zalubowski

Galeria Zalubowski

Zamknij menu

Broken Theories

Studio 2 / Beata Kotnowska, Darek Vasina

Stan poważnej zabawy

Rozpoczynając swój wykład na konferencji TED, Paula Scher – ikona projektowania graficznego – określa własną pracę twórczą poprzez przytoczenie definicji pojęcia „gra”.

Gra to: po pierwsze – forma dziecięcej aktywności, po drugie – hazard.

Dziecięca zabawa i hazard – bardzo nam się podoba taka definicja twórczości.

Następnie, Scher przeciwstawia dwa wyrażenia – powagę i patetyzm.

Wyrażenia, które stale są ze sobą mylone, szczególnie w obszarze sztuki.

Awangarda dzisiejszych czasów, według nas, skazana jest na patetyzm.

To, co nas zajmuje, to poważna zabawa – a gdyby nazwać ją przy użyciu słowa „awangarda” – to „awangarda własna”. Odkrywanie czegoś dla siebie z pełnym zaangażowaniem, w sposób niewymuszony i swobodny.

Wystawa „Broken Theories” to nasza apoteoza prawa do błędu.

Tematem jest wystawa jako taka, wystawa ujęta w teoriach, które są aktualne przez kilka minut – do momentu powstania następnych. Ostatecznie, wszystkie teorie stają się „broken”.

Czy dla innych będzie to awangardowe? Zapewne nie. Ale stan poważnej zabawy jest na tyle zadowalający, że mało nas to obchodzi.

Studio 2

Zapraszamy na wystawę.

Cracow Gallery Weekend KRAKERS 2017 Kierunki Napięć | wystawa „BROKEN THEORIES”

22 kwietnia, godzina 18 – otwarcie wystawy
od godziny 18 do 19 – koncert Bartosz Zaskórski/Mchy i Porosty

23 kwietnia, godzina 12.00 – 18.00

Nasza współpraca jako Studio 2 opiera się na chęci do działania, które przynosi przyjemność, w które możemy się całkowicie zaangażować, a także które możemy porzucić, gdy ta przyjemność się wyczerpie – do działania niewymuszonego i swobodnego.

Wobec tematu przewodniego tegorocznej edycji Cracow Gallery Weekend KRAKERS, zdecydowaliśmy się stworzyć wystawę nawiązującą do praktyki właściwej ruchom awangardowym – do teoretyzowania sztuki.

„Broken Theories” to zabawa językiem charakterystycznym dla sformułowań teoretycznych. Pokazywane prace są wizualnym zapisem fikcyjnych oraz żartobliwych twierdzeń.

Zapraszamy do galerii zdjęć!

KONTAKT

Galeria
ul. Berka Joselewicza 21/2,
Kraków 31-031

telefon: 502 027 408
mail: kontakt@zalubowski.pl

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Rafał Zalubowski
Malarstwo Piotra Marca to jedno z bardziej interesujących wystąpień młodej sztuki ostatnich lat. Pomysłowe i eksperymentalne formalnie, doskonałe warsztatowo, frapujące emocjonalnie, łączy dosadną ekspresję z niezwykle subtelną i dojrzałą poetyką.
Katarzyna Wincenciak
Na wystawie „Małpy pochodzą od...” zaprezentowany został cykl rysunków i obrazów stworzonych przez Rafała Zalubowskiego. Autorski wybór prac eksplorował tematykę zwierząt najbliżej spokrewnionych z rasą ludzką. Wystawa była podróżą pokazującą skomplikowanie ich natury i odnajdywanie w nich psychologicznych, ludzkich cech. Rafał Zalubowski w swoich ostatnich pracach sięgnął po nerwową, ekspresyjną kreskę i plamę barwą, których nagromadzenie sprawia, że figuralne obrazy, przechodzą powoli w abstrakcję, a pierwotny wizerunek zaciera się w gąszczu linii i kształtów.
Katarzyna Wincenciak
Obrazy przestawiające ludzi brzydkich, pozbawionych cech indywidualnych, na rzecz silnie wrażeniowego malarstwa, próbującego ująć daną pozę, temat uniwersalnie. Malowane nerwowo, niecierpliwie, trochę pospiesznie, tak, aby zdążyć uchwycić odpowiedni moment. Prace rysunkowe równie ekspresyjnie tworzone, zdradzają również zamiłowanie do fakturowości, składania obrazu, jak puzzli, z rożnych wizualnie rytmów, duktów. Tu jeszcze wyraźniej widać niespokojną, choć pewną rękę artysty.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę