Galeria Zalubowski

Galeria Zalubowski

Zamknij menu

Wykład „Historia krzesła”

Krzesło. Jednoosobowy mebel do siedzenia, o konstrukcji przeważnie szkieletowej, z oparciem (Słownik Terminologiczny Sztuk Pięknych). Dość rzadko zastanawiamy się, co miało wpływ na jego formę, jak i kiedy po raz pierwszy je zastosowano. Czy umiemy powiedzieć czym różni się to w stylu Ludwika XIV od stylu Ludwika XV i z czego ta zmiana stylowa wynikała?

Wykład Historia krzesła dotyczyć będzie najważniejszych przemian stylowych w rzemiośle i designie. Ilustrować je będą właśnie te, najprostsze, meble. Pokaże, jak na przestrzeni wieków rzemiosło współgrało ze sztuką, jak bardzo krzesło może być bliskie wielkoformatowym obrazom czy marmurowym rzeźbom. Nasza uwaga skupi się także na rewolucji, jaka dokonała się na początku XX wieku. Jej następstwem było odejście od rzemiosła na rzecz masowej produkcji mebli. Nie oznaczało to jednak zerwania więzi pomiędzy dziełami sztuki a meblami. Na koniec zastanowimy się wspólnie na ile dzisiejszy design krzeseł łączy się z najważniejszymi tendencjami w sztuce i czy obie te sfery można wspólnie analizować?

Katarzyna Wincenciak jest absolwentką Historii Sztuki UJ i Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Fotografia. Obecnie doktorantką w Instytucie Sztuki PAN. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od pięciu lat pracownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

KONTAKT

Galeria
ul. Berka Joselewicza 21/2,
Kraków 31-031

telefon: 502 027 408
mail: kontakt@zalubowski.pl

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Rafał Zalubowski
Malarstwo Piotra Marca to jedno z bardziej interesujących wystąpień młodej sztuki ostatnich lat. Pomysłowe i eksperymentalne formalnie, doskonałe warsztatowo, frapujące emocjonalnie, łączy dosadną ekspresję z niezwykle subtelną i dojrzałą poetyką.
Katarzyna Wincenciak
Na wystawie „Małpy pochodzą od...” zaprezentowany został cykl rysunków i obrazów stworzonych przez Rafała Zalubowskiego. Autorski wybór prac eksplorował tematykę zwierząt najbliżej spokrewnionych z rasą ludzką. Wystawa była podróżą pokazującą skomplikowanie ich natury i odnajdywanie w nich psychologicznych, ludzkich cech. Rafał Zalubowski w swoich ostatnich pracach sięgnął po nerwową, ekspresyjną kreskę i plamę barwą, których nagromadzenie sprawia, że figuralne obrazy, przechodzą powoli w abstrakcję, a pierwotny wizerunek zaciera się w gąszczu linii i kształtów.
Katarzyna Wincenciak
Obrazy przestawiające ludzi brzydkich, pozbawionych cech indywidualnych, na rzecz silnie wrażeniowego malarstwa, próbującego ująć daną pozę, temat uniwersalnie. Malowane nerwowo, niecierpliwie, trochę pospiesznie, tak, aby zdążyć uchwycić odpowiedni moment. Prace rysunkowe równie ekspresyjnie tworzone, zdradzają również zamiłowanie do fakturowości, składania obrazu, jak puzzli, z rożnych wizualnie rytmów, duktów. Tu jeszcze wyraźniej widać niespokojną, choć pewną rękę artysty.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę