Galeria Zalubowski

Galeria Zalubowski

Zamknij menu

Wykład „Le Corbusier - maszyna, kanon, ogród"

Kolejny autorski wykład Katarzyny Wincenciak. Tym razem przełomowy architekt, urbanista, malarz, publicysta – Charles-Édouard Jeanneret-Gris.

Najbardziej wpływowy architekt i teoretyk architektury XX wieku. Autor kilkunastu publikacji omawiających zarówno założenia nowoczesnej architektury i urbanistyki, co współczesnego malarstwa. Teoretyk modernizmu, ale także malarz, rzeźbiarz, projektant tkanin, mebli i wnętrz. Autor ikonicznych realizacji, którego działalność wpłynęła nie tylko na architekturę kolejnych pokoleń. Wykład przybliży jego biografię, twórczość i najważniejsze koncepcje oraz pokaże jak każdego dnia korzystamy z myśli i dzieł Corbusiera.

Katarzyna Wincenciak jest absolwentką Historii Sztuki UJ i Warszawskiej Szkoły Filmowej na kierunku Fotografia. Obecnie doktorantką w Instytucie Sztuki PAN. Współpracowała z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, od pięciu lat pracownik Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK.

KONTAKT

Galeria
ul. Berka Joselewicza 21/2,
Kraków 31-031

telefon: 502 027 408
mail: kontakt@zalubowski.pl

SOCIAL MEDIA

REKOMENDACJE

Rafał Zalubowski
Malarstwo Piotra Marca to jedno z bardziej interesujących wystąpień młodej sztuki ostatnich lat. Pomysłowe i eksperymentalne formalnie, doskonałe warsztatowo, frapujące emocjonalnie, łączy dosadną ekspresję z niezwykle subtelną i dojrzałą poetyką.
Katarzyna Wincenciak
Na wystawie „Małpy pochodzą od...” zaprezentowany został cykl rysunków i obrazów stworzonych przez Rafała Zalubowskiego. Autorski wybór prac eksplorował tematykę zwierząt najbliżej spokrewnionych z rasą ludzką. Wystawa była podróżą pokazującą skomplikowanie ich natury i odnajdywanie w nich psychologicznych, ludzkich cech. Rafał Zalubowski w swoich ostatnich pracach sięgnął po nerwową, ekspresyjną kreskę i plamę barwą, których nagromadzenie sprawia, że figuralne obrazy, przechodzą powoli w abstrakcję, a pierwotny wizerunek zaciera się w gąszczu linii i kształtów.
Katarzyna Wincenciak
Obrazy przestawiające ludzi brzydkich, pozbawionych cech indywidualnych, na rzecz silnie wrażeniowego malarstwa, próbującego ująć daną pozę, temat uniwersalnie. Malowane nerwowo, niecierpliwie, trochę pospiesznie, tak, aby zdążyć uchwycić odpowiedni moment. Prace rysunkowe równie ekspresyjnie tworzone, zdradzają również zamiłowanie do fakturowości, składania obrazu, jak puzzli, z rożnych wizualnie rytmów, duktów. Tu jeszcze wyraźniej widać niespokojną, choć pewną rękę artysty.

Copyright © 2017 Zalubowski | created by YOHO

w górę